5/5 Megoldás szorongásra

2024.01.05

A légzés a kulcs, a belső harmóniához és a szorongásmentes élethez?

Az életünk tele van konfliktusokkal, határidőkkel, teljesítmény kényszerrel, váratlan feladatokkal és ezért a szorongás a mindennapi életünk velejárója.

 A kihívásokkal szembesülve gyakran a légzésünk is változik, és a szorongásra való hajlam növekedhet.

 Az ötödik hatékony módja a szorongás kezelésének és a belső harmónia visszaszerzésének a légzés.

 Ebben a részben a légzés szabályozásának aspektusait és különböző légzéstechnikákat foglaltam össze a szorongás kezelésére.

Légzés szabályozása és hatása az egészségünkre

A légzés szabályozásában idegi és kémiai szabályozást különböztetünk meg, melynek működtetéséért főként a központi idegrendszer különböző szintjein elkülöníthető centrumok (légzőközpontok) a felelősek, de egy bizonyos szintig a légzés akaratlagosan fokozható, illetve gátolható.

Az akaratlagos, kémiai és gamma rendszerek révén a légzésünk befolyásolható, és ezen a területen számos gyakorlat segíthet.

A légzés 3 szabályozó mechanizmusa:

1. Akaratlagos (alfa rostokon keresztül történik az ingerület vezetés, izmok)

2. Kémiai szabályozás (béta rostokon keresztül történik, a formatio reticularisban és a nyaki verőérben található CO2 érzékelő receptor, amelyek jelet küldenek a légzőizmokhoz, amikor CO2 többletet érzékel, az aortában található oxigén érzékelő receptor gátolja a légzőizmot, amikor eléri a szükséges O2 szintet, és a barorecepotor elindítja a tüdő ernyedését.)

3. Gamma rendszer (az izomfeszülés a gamma rostokon keresztül indít el egy választ a formatio reticularis felé, ami szabályozza az izomtónust, így a légzőizmok tónusát is.)

A kör bezárul

 A légzés irányítása a limbikus rendszerhez tartozik, mint ahogy a hypothalamus is, ami pedig az érzelmeink központja.

Így kapcsolódik össze az érzelmi állapotunk, az izmaink és a légzésünk, azaz az egészségünk a lelki állapotunkkal.

Ez egy szétválaszthatatlan rendszer. Bárhol felborul az egyensúly, borul vele a többi is.

Ezért hat pozitívan a mozgás-, és a légzésgyakorlatok az érzelmi állapotunkra, illetve a szorongás, mint érzelem ezért hat ki a testünkre és okoz izomfájdalmakat, alvászavart, fizikai betegségeket.

A légzésgyakorlatok különböző módjai

A légzés pozitív hatását kihasználva számos légzőgyakorlat áll rendelkezésünkre. 

Néhány példa:

  • Jóga légzések: Nagy jóga légzés, Váltott orrlyukú légzés, Hasi légzés, Középlégzés, Felső légzés, Ritmikus jógalégzés, Tisztító légzés, Hasi fújtató légzés, AT légző gyakorlat, Fél orrlyukas ritmikus jóga légzés, Fél orrlyukas hasi fújtató légzés, Ritmusnyújtó légzés, Jóga úszás (olyan úszás, amit azzal a céllal végzünk, hogy légzőgyakorlatokat végezzünk)
  • Kundalin légzés
  • Taoista (magzati) légzéstechnika
  • A Buteyko légzéstechnika
  • Rebirthing (Újjászületés) légzéstechnika

Az egészséges légzés szerepe a szorongás kezelésében:

A légzésünk nem csupán fizikai funkció, hanem szorosan kapcsolódik az érzelmi állapotunkhoz is. 

A mély hasi légzés például nemcsak a tüdőink működését javítja, hanem aktiválja a rekeszizmot is, ami a test alsó részének izomzatával együttműködve segíti a megfelelő oxigénellátást és a szén-dioxid kiürítését.

Ebben a biológiai kontextusban fontos megemlíteni, hogy a helyes légzéstechnikák nemcsak a szorongás kezelésében segítenek, hanem számos más egészségügyi előnyt is kínálnak, beleértve a cukorbetegség, daganatok, magas vérnyomás és szív-érrendszeri problémák megelőzését.

Az egészséges légzés nemcsak a szorongás fizikai tüneteit enyhítheti. A tudatos légzésgyakorlatok segítenek csökkenteni az izomfeszültséget, normalizálni a légzőrendszert és egyensúlyba hozni az idegrendszert.

Miért fontos professzionális segítség igénybevétele?

Bár a légzőgyakorlatok sok esetben hatékonyak lehetnek a szorongás kezelésében, fontos megjegyezni, hogy nem minden gyakorlat alkalmas mindenki számára. 

Fontos azt is tudnod, hogy van olyan légzés, amit magas vérnyomás esetén tilos alkalmazni, van olyan, amit, ha nem helyesen, vagy túl sokáig csinálsz, gyorsan tolod el a tested kémiai összetételét lúgos irányba, ami ájuláshoz is vezethet, mert túl sok lesz az O2 a vérben.

A szakemberrel való együttműködés segíthet elkerülni az esetleges egészségügyi kockázatokat és a hatékony, személyre szabott megközelítés kialakítását.

Az ingyenes megoldások és a szakmai támogatás különbsége

Sokan kísérleteznek az otthoni gyakorlatokkal és az ingyenes online forrásokkal, de fontos felismerni, hogy az egészségünkre történő befektetés hosszú távon kifizetődő lehet.

Azonban hangsúlyozni kell a szakemberrel való konzultáció jelentőségét annak érdekében, hogy az egyén egy biztonságos és hatékony úton találja meg a számára legmegfelelőbb légzéstechnikákat és kezelési módszereket.

A szakemberek által nyújtott segítség nemcsak azonnali, de biztonságos és tartós eredményeket is hozhat.

Az 5 részben felsorolt megoldások:

nem VAGY-VAGY alapon működnek, hanem IS-IS formában, és a pénz, amit kiadsz az egészségedért, hosszútávon felbecsülhetetlen előnyökkel jár!