5/4 Megoldás Szorongásra

2023.11.10

Testedzés  és életmód

A testmozgás és az egészséges életmód rendkívül fontosak a szorongás kezelésében. 

A fizikai aktivitás segít a stressz és a szorongás csökkentésében, mivel növeli a boldogságérzetet okozó endorfinok szintjét.

  • Egy tanulmány (*Carek et al., 2011) kimutatta, hogy a testmozgás jelentősen javította a szorongászavarral élő egyének állapotát.

Az egészséges életmód, mint például az egészséges táplálkozás és elegendő alvás, szintén hozzájárul a szorongás kezeléséhez.

  •  A *Pearson (2011) által végzett tanulmányok kimutatták, hogy a rossz táplálkozás és az alváshiány növeli a szorongás kockázatát. 

A modern élet gyakran hoz magával stresszt és szorongást, és ebben a kihívásokkal teli környezetben a testmozgás és az egészséges életmód rendkívül fontos szerepet játszhat a mentális jólétünk megőrzésében.

Első pillantásra talán nehéz összekapcsolni ezeket az elemeket, de mélyebben megvizsgálva rájövünk, hogy a test és a lélek szorosan összekapcsolódik.

1. A fizikai aktivitás és az endorfinok szerepe

Az elmélet és a gyakorlat egyaránt alátámasztja, hogy a testmozgás nem csupán a testünkre van jó hatással. 


A rendszeres fizikai aktivitás valójában felszabadítja az endorfinokat, a boldogság és jólét hormonjait, amelyek kiválóan alkalmasak a stressz és szorongás csökkentésére. A *Carek által végzett tanulmány pedig egyértelműen kimutatta, hogy a rendszeres testmozgás szignifikánsan javította a szorongászavarral élő egyének állapotát.

2. A stressz helytelen kezelése és a szorongás

A stressz mindenki életének része, ám a helytelen kezelése hosszú távon komoly következményekkel járhat, különösen a szorongás szempontjából.

A feldolgozatlan traumák és a lelki egyensúly felborulása gyakran hátteret ad a szorongásnak, ami egy "ördögi körbe" vezethet.

A folyamatban szerepet játszó tényezők megértése azonban az első lépés a megoldás felé.

 3, Az "Ördögi kör" kialakulása és fenntartása

Az "ördögi kör" kialakulása érdekében nem csak a testmozgás hiánya járulhat hozzá, hanem a szorongás hatására csökkenő motiváció is megnehezítheti a rendszeres aktivitást.

 A ciklus fenntartásában a feladatok elhúzása, a kifogások gyártása és az egészségtelen életmód mind szerepet játszanak, így erősítve egymást.

4. Trauma feldolgozása és testmozgás

Az "ördögi kör" megtöréséhez elengedhetetlen a trauma feldolgozása, és ebben a szakember segítsége kiemelkedően fontos.

A testmozgásnak pedig nem csak az a szerepe, hogy kiegészítse a terápiát, hanem segít visszaállítani az egyensúlyt a test és a lélek között.

Itt fontos leszögezni azt is, hogy az egyéb munkával járó mozgások, mint pl: porszívózás, seprés, mosogatás, tűzifa hasogatás, nem tartozik a test edzéshez, testmozgáshoz, amiről ebben a cikkben beszélek.

A testmozgás alatt fontos, hogy ne egy automatikusan zajló folyamatot végezzünk, amikor az agyunk maximumon tud pörögni és a gondolataink csak úgy cikkáznak, mint a villámok, csapnak egyik témából a másikba.

Ezt elkerülvén hatásosabb ha kimozdulunk a megszokott környezetünkből (munkahely, otthon) és a mozgásra-, a légzésünkre-, önmagunkba figyelünk, és nem hagyunk teret a szorongós gondolatainknak.

5. Egészséges életmód, elegendő alvás


Az egészséges életmód és a megfelelő alvás szorosan kapcsolódnak ahhoz, hogy a testmozgás és az endorfinok együttesen segítsék a stressz és szorongás csökkentését.


Azonban érdemes figyelmet fordítani arra is, hogy mindez a rendszeres, kiegyensúlyozott táplálkozással kezdődik. 

Amikor az életmódunk felborul, és nem megfelelő táplálkozási szokásokat alakítunk ki, ez tovább súlyosbíthatja a stresszt és szorongást.

A helytelen táplálkozás mintegy kompenzációként léphet fel, a lelki trauma mögött álló fájdalom elnyomásaként.

Az "ördögi kör" tehát nem csupán a testmozgás hiányából, hanem a helytelen étkezési szokásokból is szövődik. 

6. A megoldás felé vezető út: 

A traumafeldolgozás és a testmozgás mellett a helyes táplálkozás és az egészséges életmód fontos részét képezik a gyógyulásnak. 

A helytelen étkezés ugyanis kimeríti a testet, megnehezíti a nyugodt alvást, és ezzel együtt a szorongás és stressz kezelését.

Az egyensúly visszaállításához tehát mindhárom elemmel foglalkozni kell.

Az egészséges életmód, amely magában foglalja a kiegyensúlyozott táplálkozást és a megfelelő alvást, kulcsfontosságú az egyensúly elérésében.

Az egyensúly visszaszerzése pedig hozzásegíthet a trauma feldolgozásához és a szorongás csökkentéséhez. 

Záró gondolatok

Az egészség komplex rendszer.

A testmozgás, a megfelelő alvás, a helyes táplálkozás és a múlt traumáinak feldolgozása, együttesen alkotják azt az alapot, amelyre építkezve képesek vagyunk a szorongás és stressz negatív hatásait minimalizálni. 

Ne feledjük, hogy az egyensúly eléréséhez mind a négy területre figyelni kell, és ezáltal lehetünk képesek egy egészségesebb, kiegyensúlyozottabb életre. 

* Pontos hivatkozások: 

  1. Carek, P. J., Laibstain, S. E., & Carek, S. M. (2011). Exercise for the Treatment of Depression and Anxiety. International Journal of Psychiatry in Medicine, 41(1), 15–28.

  2. Pearson, N., Biddle, S. J., & Williams, L. (2011). The benefits of physical activity for mental well-being in children and adolescents: A systematic review. European Journal of Physical and Health Education, 6(1), 3–12.